W artykule dowiesz się:
Przepisy nakładają na właścicieli pojazdów mechanicznych szereg obowiązków, których niedopełnienie może skończyć się wysokim mandatem. O czym należy pamiętać po zakupie samochodu? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy kupnie używanego pojazdu? Oto najważniejsze formalności, opłaty i obowiązki nowego właściciela.
Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych jest uzależniona od wartości pojazdu. Tzw. podatek od wzbogacenia wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Kwotę należy uiścić w terminie do 14 dni od zakupu auta (zanim zarejestrujemy pojazd).
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek ubezpieczenia pojazdu od odpowiedzialności cywilnej. OC pokrywa szkody powstałe w wyniku kolizji bądź wypadku z udziałem ubezpieczonego pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na kupno samochodu z komisu lub od osoby prywatnej, sprawdź, do kiedy obowiązuje poprzednie ubezpieczenie. Jako nowy właściciel możesz z niego skorzystać albo wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową z innym towarzystwem. Twoim obowiązkiem jest poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki. Jeżeli decydujesz się na opłacanie polisy w ratach, pamiętaj, że musisz opłacić pełną składkę przed końcem ważności ubezpieczenia. Nieuregulowanie należności na czas spowoduje brak automatycznego przedłużenia OC.
Ubezpieczenie OC zawarte z poprzednim właścicielem będzie obowiązywać do momentu wygaśnięcia polisy i również nie zostanie automatycznie przedłużone. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, pamiętaj o konieczności podpisania nowej umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Niedopełnienie formalności może Cię bowiem słono kosztować! Jakie są konsekwencje za brak ważnej polisy OC w 2022?
W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego brak ważnego OC jest podstawą do obciążenia właściciela pojazdu kosztami wypłaconych świadczeń (które mogą być bardzo wysokie). Jak sprawdzić, czy nowo zakupiony pojazd jest ubezpieczony? Sprawdzenia OC można dokonać poprzez stronę www.historiapojazdu.gov.pl lub na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego www.ufg.pl.
Z obowiązku wykonania przeglądu technicznego zwolnieni są właściciele pojazdów do trzech lat po pierwszej rejestracji. Kupując auto z salonu, pierwszy przegląd techniczny musisz więc zrobić dopiero po trzech latach. Następny po dwóch, a kolejne już co roku.
Rejestracji pojazdu należy dokonać w ciągu 30 dni od zakupu. Warto pamiętać, że niezarejestrowanie pojazdu w terminie może skończyć się mandatem (nawet do 1000 złotych). Nowo zakupiony samochód możesz zarejestrować przez internet.
Na odbiór stałego dowodu rejestracyjnego czeka się najczęściej do 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku w odpowiednim urzędzie. Do chwili odbioru dokumentu możesz poruszać się na dowodzie tymczasowym, który jest ważny przez 30 dni (istnieje możliwość jego jednorazowego przedłużenia o 14 dni).
Zanim ruszymy w trasę nowo zakupionym autem, należy upewnić się, że samochód posiada niezbędne wyposażenie, aby uniknąć mandatu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, jakie przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia obowiązują w kraju, do którego podróżujemy.
Coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu z salonu. Choć ceny nowych pojazdów nie należą do niskich, to bycie pierwszym właścicielem pojazdu ma sporo zalet. Kupując auto w salonie, możesz mieć pewność, że samochód nie posiada usterek wynikających z eksploatacji i nigdy nie brał udziału w kolizji. Właściciele nowych aut często decydują się na wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia (najczęściej AC). Autocasco zapewnia dodatkową ochronę finansową m.in. przed kradzieżą, zdarzeniami losowymi czy uszkodzeniami powstałymi z winy osoby kierującej pojazdem.
W związku z wysokimi cenami nowych samochód wciąż wiele osób decyduje się na zakup samochodu z drugiej ręki. Kupując auto od osoby prywatnej lub z komisu, należy sporządzić umowę kupna/sprzedaży. Warto poprosić poprzedniego właściciela o wszystkie dokumenty związane m.in. z eksploatacją auta. Wybierając używany pojazd, należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny, najlepiej u mechanika. Podczas oględzin szczególną uwagę należy zwrócić m.in. na: stan lakieru, ewentualne ogniska rdzy, stan foteli, kierownicy i gałki zmiany biegów. Jedną z najważniejszych informacji przy zakupie używanego pojazdu jest przebieg auta. Mimo wysokich kar za cofanie licznika niektórzy sprzedawcy wciąż decydują się na ukrywanie historii samochodu. Istnieje jednak sposób, aby zweryfikować historię pojazdu.
Historia pojazdu to zbiór informacji o pojeździe od momentu produkcji. Czy warto zapoznać się z tym dokumentem przed zakupem? Zdecydowanie tak! Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzyjemności. Weryfikując informacje o samochodzie w rzetelnym źródle, mamy pewność, że nie bierzemy nieświadomie udziału w przestępczym procederze.
Historię pojazdu możemy sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. Serwis ruszył w 2014 roku i jest całkowicie bezpłatny. Informacje o pojeździe możemy pobrać w formacie PDF. Czego możemy się dowiedzieć o samochodzie po wygenerowaniu dokumentu? Raport zawiera takie informacje jak:
ul. Łozy 3 (pawilon 6) 80-516 Gdańsk |
Telefon: |
E-mail: |
Poniedziałek - Piątek 10:00 - 17:00 |