wstecz

Ubezpieczenie od utraty dochodu – co warto wiedzieć?

21 | 10 | 2021
Ubezpieczenie od utraty dochodu - co warto wiedzieć

Praca jest ważnym aspektem życia niemal każdej dorosłej osoby. Brak stałego źródła dochodu lub jego nagła utrata może powodować frustrację i strach o sytuację finansową. Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, możemy wziąć pod uwagę ubezpieczenie od utraty dochodu. Nie jest kosztowne, a jednocześnie zmniejszy nasze obawy związane z utratą zatrudnienia.

Każdy z nas potrzebuje pewnej stabilności, poczucia, że jego sytuacja się nie zmieni. Nie zawsze jest to wykonalne, ale w części przypadków można złagodzić skutki pewnych zdarzeń. Tak jest z utratą pracy. Chociaż nikt nie wynagrodzi nam poczucia porażki, bezsilności i stresu, jaki towarzyszy poszukiwaniu nowej posady, to możemy zadbać o bezpieczeństwo finansowe. Mając ubezpieczenie od utraty dochodów, zyskujemy gwarancję, że nie zostaniemy bez środków do życia, a to bardzo ważne. Co warto wiedzieć w związku z taką formą polisy?

Czym jest ubezpieczenie od utraty dochodu?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie od utraty dochodu ma być naszym wsparciem, kiedy stracimy na jakiś czas płynność finansową. Wiele osób decyduje się na taką polisę przy okazji brania w banku kredytu. Wtedy też ubezpieczenie na wypadek utraty dochodu jest zawierane na podstawie umowy dodatkowej. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie tego typu dostępne jest także jako samodzielny produkt, co oznacza, że nie musimy brać kredytu, by zabezpieczyć się na przyszłość.

Co obejmuje ubezpieczenie od utraty dochodu?

Bardzo ważne jest to, że pomimo wykupu ubezpieczenia, nie zawsze będziemy mogli liczyć na wypłatę środków z polisy. Wiele zależy od tego, jaką mamy podpisaną umowę z pracodawcą i w jaki sposób utracimy zatrudnienie. Ubezpieczenie od utraty dochodu obowiązuje m.in. wtedy, gdy utrata dochodu jest związana z niezdolnością do pracy przez chorobę lub wypadek.

W ramach ubezpieczenia od utraty dochodów możemy spodziewać się wypłaty rekompensaty, kiedy przez zdarzenie losowe nie jesteśmy w stanie w dalszym ciągu świadczyć pracy na dotychczasowym stanowisku. Dotyczy to również czasowej niezdolności do pracy. W przypadku tego ubezpieczenia nie zawsze jest długi okres karencji, ale przed podpisaniem umowy, ubezpieczyciel może, ale nie musi wymagać przejścia badań medycznych.

Od razu, kiedy przez zdarzenie losowe utracimy zdolność do wykonywania zawodu i pracy, musimy skontaktować się z ubezpieczycielem, któremu przedstawimy potwierdzającą ten fakt dokumentację. Potrzebny będzie też dowód osobisty.

Ile kosztuje ubezpieczenie od utraty dochodu i od czego zależy cena?

Ubezpieczenie od utraty dochodu cieszy się rosnącą popularnością zarówno jako produkt dodatkowy do kredytu, jak i samodzielna usługa. Dlatego też wprowadza je do swojej oferty wiele znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Szczegółowe warunki usługi i ceny są różne. Jednak w porównaniu z innymi ubezpieczeniami, koszt tej opcji nie jest wysoki i zaczyna się już na poziomie 20 zł na miesiąc.

Wśród czynników, jakie mają wpływ na cenę składki, wymienić można zakres ochrony i to, czy skorzystamy z polisy, jaką proponuje nam bank przy podpisywaniu kredytu, czy wolimy poszukać ubezpieczenia na własną rękę. Nie bez znaczenia jest również suma rekompensaty, na jaką możemy liczyć w razie utraty pracy. Zanim podpiszemy umowę, musimy się jej dobrze przyjrzeć i zastanowić się, czy pod każdym względem spełnia nasze oczekiwania.

Warto wspomnieć, że suma ubezpieczenia jest zależna od stanu majątku i zarobków. Przy podpisywaniu umowy analizuje się dochody osiągane przez ostatnie 12 miesięcy.

Ubezpieczenie od utraty dochodu dla lekarzy - co warto wiedzieć?

Obawa o utratę dochodu może dotyczyć każdej profesji, w tym lekarzy. Jak nikt inni mają świadomość kruchości zdrowia i tego, jak duży wpływ ma ono na zatrudnienie. Chcą więc zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Ubezpieczenie od utraty dochodu dla lekarzy jest propozycją zwłaszcza dla medyków, którzy prowadzą swoją własną praktykę lub są zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych. Jednak z tej opcji można skorzystać bez względu na formę zatrudnienia. Ubezpieczenie utraty dochodu lekarza może dotyczyć lekarzy, którzy nie przekroczyli 65 lat. Wypłata rekompensaty może być już od pierwszego dnia nieobecności w pracy.

Ubezpieczenie od utraty dochodu a działalność gospodarcza

Kiedy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, wynagrodzenie jest zagwarantowane przez podpisaną umowę. W przypadku, gdy prowadzimy działalność gospodarczą, niepewność o płynność finansową jest znacznie większa. Czy w takim razie ubezpieczenie firmy od utraty dochodu także jest możliwe?

Taka opcja jest nie tylko możliwa, ale i bardzo wskazana, zwłaszcza jeśli nasza firma nie ma ugruntowanej pozycji na rynku. Ubezpieczenie od utraty dochodu i działalność gospodarcza mogą iść w parze, ale żeby móc starać się o rekompensatę, musimy nie tylko całkowicie zaprzestać prowadzenia działalności, ale także ją wyrejestrować z ewidencji, więc nie każda sytuacja będzie się do tego kwalifikować.

Czy firmę również można ubezpieczyć od utraty dochodu?

Sytuacja jest dokładnie taka sama jak w poprzednim przypadku. Możemy, a wręcz powinniśmy wykupić ubezpieczenie. Pamiętajmy, że ubezpieczenie to ma charakter ochronny i może zabezpieczyć naszą płynność finansową, kiedy nie możemy osobiście wykonywać swojej pracy. Ubezpieczenie od niezdolności do pracy B2B też jest dostępne, a możemy myśleć także wtedy, gdy jesteśmy jednym ze wspólników w spółce. 

O ubezpieczeniu od utraty dochodu powinni myśleć wszyscy przedsiębiorcy, ale także osoby wykonujące wolne zawody, jak lekarze, pielęgniarki, informatycy, księgowi, adwokaci, rzemieślnicy, oraz osoby zatrudnione na etacie i mające wysokie zobowiązania finansowe na przykład przez zaciągnięte kredyty.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie od utraty dochodu?

Chociaż ofert ubezpieczeniowych jest sporo, nie zawsze są one równie atrakcyjne. Musimy spojrzeć nie tylko na wysokość składki ubezpieczenia. Ważny jest okres karencji – pamiętajmy, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy dotknie go choroba lub zdarzy się wypadek. Ponadto liczy się całkowita kwota ubezpieczenia, jaka będzie nam przysługiwać w razie okresowej lub trwałej niezdolności do pracy. Ponadto warto dokładnie przeczytać umowę, by zweryfikować, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam pomocy i jak wygląda cała procedura ubiegania się o odszkodowanie. Najlepiej porównać ze sobą kilka różnych ofert i dopiero na tej podstawie zdecydować, która z nich najpełniej odpowiada naszym potrzebom.

Kiedy odszkodowanie może nie zostać wypłacone z polisy?

W wielu przypadkach ubezpieczenie od utraty dochodu może pomóc przetrwać najtrudniejsze chwile. Są jednak sytuacje, w których na wsparcia ze strony ubezpieczyciela nie uzyskamy. Warto mieć tego świadomość, by później się nie rozczarować. Nie możemy zatajać żadnych dokumentów związanych z naszym stanem zdrowia, więc jeżeli choroba dotknie nas przed podpisaniem umowy albo kiedy nie minie okres karencji, pieniędzy nie otrzymamy.

Z umowy ubezpieczenia wyłączone są nie tylko choroby dające objawy wcześniej, ale także choroby nerwowe, psychiczne, weneryczne i wynikające z zakażenia wirusem HIV.

wstecz
IMG_2283

Skontaktuj się z nami!

Napisz do Nas lub zostaw numer!
Dodaj załączniki

Zmień dodane załączniki

Dozwolone formaty plików pdf, doc, docx, jpg, png. Maksymalna waga plików to 15MB

Pracujemy zdalnie i stacjonarnie

ul. Łozy 3 (pawilon 6)

80-516 Gdańsk

Telefon:

58 341 90 14

E-mail:

kontakt@dykta.com

Poniedziałek - Piątek

10:00 - 17:00

Przed biurem bezpłatny parking
IMG_2283
Szybki Kontakt
Zadzwoń Wyślij e-mail Wyślij formularz