wstecz

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne — co trzeba o nim wiedzieć?

29 | 04 | 2022
prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne

Każdy, kto korzysta z leczenia na NFZ wie, że usługi dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są okrojone, a na wizytę lekarską czeka się czasem bardzo długo. Dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Z czym taka polisa się wiąże, co obejmuje, a czego nie? Podpowiadamy!

Ubezpieczenia zdrowotne można podzielić na dwie podstawowe formy – obowiązkowe i dobrowolne. Pierwsze z nich jest ubezpieczeniem publicznym, przy którym co miesiąc odprowadza się składki. Jest to więc ubezpieczenie w NFZ, z którego zrezygnować nie można. W drugim przypadku chodzi właśnie o ubezpieczenie zdrowotne prywatne. Przeglądając dostępne na rynku oferty, nietrudno zauważyć, że różnią się one pod wieloma względami m.in. zakresem ochrony i ceną. Oznacza to, że przed podpisaniem umowy warto się dokładniej temu przyjrzeć.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Takie ubezpieczenie jest dobrowolne i wykupuje się je jako dodatkową usługę. Aby mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne, należy podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, które takowe w swojej ofercie posiada. Następnie opłaca się ustalone w umowie składki. Ważną informacją jest to, że w większości przypadków obowiązuje karencja ubezpieczeniowa. Jest to okres bezpośrednio po podpisaniu umowy, podczas którego nie ma jeszcze możliwości skorzystania z ubezpieczenia. Samą umowę podpisuje się najczęściej na czas 12 miesięcy.

Oferty ubezpieczenia prywatnego są bardzo zróżnicowane na przykład pod względem tego, kto będzie z nich skorzystać. Bez trudu można znaleźć ubezpieczenie dla singla, rodziny, pary albo dziecka.

Czy ubezpieczenie zdrowotne prywatne może zastąpić ubezpieczenie w NFZ?

Jak wspomnieliśmy na początku, ubezpieczenie w NFZ jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że co miesiąc z wynagrodzenia będzie potrącana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nawet w przypadku, kiedy pacjent posiada prywatną polisę. Z ubezpieczenia w NFZ nie można zrezygnować. Jednak prawda jest taka, że wiąże się z długim oczekiwaniem na wizytę u lekarzy specjalistów. Mniejszy jest też zakres innych bezpłatnych usług medycznych. Z tego względu prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dobrym ubezpieczeniem tego obowiązkowego.

Kto powinien posiadać ubezpieczenie zdrowotne prywatne?

Z tej usługi może skorzystać każda osoba mająca od 18 do 65 lat. Dokładne warunki ubezpieczenia znajdują się w OWU, czyli w dokumencie dołączonym do polisy. Chociaż może z tego korzystać większość osób pełnoletnich, to są pewne grupy, dla których rozwiązanie to jest szczególnie polecane. Pierwszą grupą są ci, którzy systematycznie korzystają z usług medycznych, a czas oczekiwania i jakość obsługi w ramach NFZ są dla nich niesatysfakcjonujące.

Jest to też dobra opcja dla rodziców mających dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, bo nie będą musieli czekać na wizytę u pediatry. Tak samo jest to dla wszystkich innych osób regularnie odwiedzających lekarzy różnych specjalności. Regularne wykonywanie badań i konsultacje ze specjalistami najczęściej wiążą się z dość dużymi kosztami. Mając ubezpieczenie zdrowotne prywatne, usługi te będą bezpłatne. I wreszcie propozycja ta jest dla tych, którzy chcą mieć pewność, że w razie choroby lub w obliczu wykonania badań bądź zabiegów, otrzymają natychmiastową pomoc. Docenią komfort i oszczędność czasu.

Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne prywatne?

Ubezpieczenia prywatne zdrowotne stanowią doskonałe zabezpieczenie na wypadek kłopotów zdrowotnych. W zależności od tego, jaką umowę się podpisze, zakres usług może być różny, więc należałoby dokładnie prześledzić listę. Jeśli ktoś zamierza kompleksowo zabezpieczyć siebie i swoich bliskich, to niekoniecznie najtańsza opcja będzie tą najlepszą.

Zakres usług może pozwolić na szybkie podjęcie leczenia bez konieczności czekania w długich kolejkach. Uprawnia nie tylko do wizyty u specjalisty, ale także do wykonania wielu zabiegów i badań. Można liczyć na rekompensatę kosztów leczenia, badań, szczepień. Zyskuje się nielimitowany dostęp do placówek medycznych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Istnieje również opcja objęcia ubezpieczeniem członków rodziny. Ponadto wykupiony pakiet może uprawniać do skorzystania z  wybranych zabiegów ortopedycznych, domowej opieki pielęgniarskiej i stomatologicznej. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie raz obejmuje także leczenie szpitalne, choć opcja ta często wymaga rozszerzenia polisy podstawowej.

Czego prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje?

Jak widać lista usług, z jakich można skorzystać, jest długa, a i tak nie jest to pełne spektrum możliwości, bo szczegóły mogą się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednocześnie jest szereg usług, których polisa nie obejmuje. Przede wszystkim ubezpieczenie nie będzie wiązać się ze wsparciem wtedy, kiedy pacjent sam działa na swoją szkodę. Dotyczy to takich sytuacji jak sięgnięcie po substancje odurzające albo podjęcie próby samobójczej. Wykluczone są też urazy powstałe w wyniku popełnienia przestępstwa i kierowania pojazdem bez posiadania odpowiednich uprawnień. Nie można liczyć na świadczenia, jeśli kłopoty zdrowotne wynikają z występowania wad wrodzonych. Ponadto wsparcia nie ma przy leczeniu niepłodności. Jest także okres karencji, o którym było wcześniej.

Jakie są największe zalety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Mając świadomość, z czym wiąże się ubezpieczenie zdrowotne prywatne, można zastanowić się nad tym, jakie zalety płyną z jego posiadania. Przede wszystkim zyskuje się dostęp do opieki medycznej bez czekania w kolejkach, nawet kiedy publiczny system opieki zdrowotnej jest obciążony. Brak kolejek to ogromna oszczędność czasu i możliwość szybkiego powrotu do zdrowia. Ponadto posiadając ubezpieczenie, za wizyty prywatne nie będzie trzeba płacić, więc jest to również oszczędność pieniędzy. Mało tego, z usług można skorzystać w wielu placówkach i decydować, u którego lekarza odbędzie się wizyta.

W sektorze prywatnym jest dostęp do nowoczesnego sprzętu, a usługi są świadczone na bardzo wysokim poziomie, co dodatkowo zwiększa wygodę pacjenta. Nie można pominąć kwestii komfortu psychicznego. Posiadając dodatkowe ubezpieczenie, czuje się spokój, że zdrowie najbliższych jest odpowiednio zabezpieczone. Jak widać, korzyści jest sporo, pojawia się jednak pytanie, ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – cena

Na cenę ubezpieczenia wpływa szereg czynników. Wysokość składki jest przede wszystkim zależna od zakresu usług, jakie będą objęte polisą, o czym już wspominaliśmy. Jednak nie jest to jedyny czynnik. Oprócz tego ważne jest, w jakim wieku będzie osoba, która ma podlegać ubezpieczeniu, czy polisa dotyczy jednej osoby, czy kilku jak to ma miejsce w przypadku rodziny. Do tego podobna oferta może być inna pod względem kosztowym w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, przez co przed podpisaniem umowy najlepiej szczegółowo przeanalizować i zweryfikować ją ze swoimi indywidualnymi potrzebami. Dla przykładu, jeśli wiemy, że co jakiś czas musimy skonsultować się z alergologiem, zweryfikujmy, czy taka opcja jest objęta ubezpieczeniem.

Jeśli natomiast chodzi o cenę, to składka na prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wynosić nawet 40 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę to, ile kosztuje jedna wizyta u lekarza, to poniesiony koszt może się szybko zwrócić. Przy rozszerzonej wersji kwota składki może wzrosnąć do kilkuset złotych.

Dlaczego EKUZ warto uzupełnić ubezpieczeniem prywatnym?

O dodatkowym zabezpieczeniu warto pomyśleć przed zagranicznym wyjazdem. Teoretycznie, poruszając się po krajach Unii Europejskiej i EFTA można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia, czyli EKUZ. Takie ubezpieczenie będzie obejmować podstawową opiekę medyczną. Posiadacz karty EKUZ będzie mógł skorzystać z takich samych usług jak obywatele danego kraju. Jeśli więc prawo zastrzega, że pacjent część kosztów pokrywa, to EKUZ przed tym nie uchroni, a NFZ pieniędzy nie zwróci. Gdzie indziej być może płaci się za każdy dzień w szpitalu albo lista placówek, w których można skorzystać z usług medycznych, jest ograniczona. Chociaż nikt kto wyjeżdża za granicę czy to do pracy, czy na wakacje, nie myśli o tym, że może stać się coś złego, to warto się jak najlepiej zabezpieczyć. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą może się okazać bardzo pomocne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą – dlaczego warto je mieć?

Prywatna polisa pozwoli uniknąć wysokich kosztów, kiedy ubezpieczony zachoruje, będąc za granicą lub gdy spotka go tam wypadek. Dobra polisa pozwoli pokryć koszty związane z leczeniem w wielu ośrodkach medycznych. Istotne, że obejmuje również transport medyczny i zabiegi stomatologiczne, na co przy EKUZ liczyć za bardzo nie można. Często ubezpieczenie zdrowotne na zagraniczny wyjazd obejmuje NNW, OC i wiele innych usług kryjących się pod pojęciem Assistance. Oczywiście tak samo jak w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego na usługi w kraju, tak i tutaj ceny oraz zakres wsparcia mogą być różne. Z tego względu przed wyjazdem też trzeba sprawdzić propozycje co najmniej kilku ubezpieczycieli.

wstecz
IMG_2283

Skontaktuj się z nami!

Napisz do Nas lub zostaw numer!
Dodaj załączniki

Zmień dodane załączniki

Dozwolone formaty plików pdf, doc, docx, jpg, png. Maksymalna waga plików to 15MB

Pracujemy zdalnie i stacjonarnie

ul. Łozy 3 (pawilon 6)

80-516 Gdańsk

Telefon:

58 341 90 14

E-mail:

kontakt@dykta.com

Poniedziałek - Piątek

10:00 - 17:00

Przed biurem bezpłatny parking
IMG_2283
Szybki Kontakt
Zadzwoń Wyślij e-mail Wyślij formularz